Seimo Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija 2022-uosius paskelbė Jono Meko (1922-2019) metais. Tad Bitės SMC mokiniai bei mokytojai balandžio 25-ąją Bitės SMC susirinko prisiminti šį filmų kūrėją, poetą, publicistą. Skaitėme J. Meko poeziją, kartu prisiminėme įvairius šio išskirtinio žmogaus gyvenimo faktus bei įkvėpti poezijos bandėme piešti savo namų simbolį.

Jonas Mekas dažnai yra vadinamas amerikietiškojo avangardo krikštatėviu, gimė Lietuvoje, Semeniškiuose, gyveno ir dirbo Niujorke, bet visą gyvenimą puikiai kalbėjo lietuviškai, o Lietuva, gimtieji Semeniškiai labai ryškūs J. Meko kūryboje.

Kūrėjo asmenybė stebina savo drąsa, kūrybiškumu, ryškiu avangardizmu, jis yra vienas iš nedaugelio lietuvių, tapusių žinomų visame pasaulyje. Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, poetas ir publicistas, J.Mekas yra geriausiai žinomas dėl savo kino eksperimentų: jis pradėjo įvairius avangardinio kino festivalius, šeštajame dešimtmetyje aktyviai įsitraukė į kino kritikos diskursą, publikavo savo tekstus įvairiuose JAV žurnaluose, vėliau sukūrė vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų. Kūrėjas 1995-aisiais yra pelnęs Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją, 2003-iaisiais apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didžiuoju kryžiumi.

Mekas yra išleidęs daugiau nei 25 prozos ir poezijos knygas, kurios išverstos į daugiau nei tuziną kalbų. Kartu su broliu jis Niujorke įsteigė žurnalą „Film Culture“, kuris buvo leidžiamas virš 40 metų ir buvo svarbiausias neholivudinio kino leidinys Amerikoje.

Šiame puslapyje galite rasti J. Meko filmų, įrašų bei kitų jo kūrybos pavyzdžių.

https://jonasmekas.com/diary/